Zarejestruj się | Zapomniałem hasła
Dziś jest: 24 lipca 2024, imieniny: Kingi, Krystyna, Michaliny

Aktualności
powrót

Wyższa dieta w delegacji krajowej dzięki „S”

Za sprawą wniosku NSZZ „Solidarność” do 38 złotych wzrośnie dieta za dobę w krajowej podróży służbowej. Jak wynika z opublikowanego w środę projektu rozporządzenia Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej, stawka, która dotąd wynosiła 30 zł, zostanie podniesiona o 26% do 38 złotych.


– NSZZ „Solidarność” wniosła temat podniesienia  wysokości stawki  diety podróżnej oraz tzw. kilometrówki na posiedzenie zespołu ds. budżetu i wynagrodzeń w grudniu 2021 r. Stawki te nie były zmieniane odpowiednio od 2013 r. i 2007 r. W wyniku dyskusji strona społeczna Zespołu dostrzegła  konieczność zmian. Na ostatnim posiedzeniu Zespołu temat był kontynuowany. Ministerstwo zapowiedziało rozpoczęcie prac nad zmianami wysokości diet– mówi Katarzyna Zimmer-Drabczyk, kierownik Biura Eksperckiego, Dialogu i Polityki Społecznej Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”.

Zgodnie z przepisami minister właściwy do spraw pracy określa, w drodze rozporządzenia, wysokość oraz warunki ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju oraz poza granicami kraju. Rozporządzenie powinno w szczególności określać wysokość diet, z uwzględnieniem czasu trwania podróży, a w przypadku podróży poza granicami kraju – walutę, w jakiej będzie ustalana dieta i limit na nocleg w poszczególnych państwach, a także warunki zwrotu kosztów przejazdów, noclegów i innych wydatków. Obecnie dieta przysługująca pracownikowi z tytułu podróży służbowej w kraju wynosi 30 zł i obowiązuje od 1 marca 2013 r. W projekcie podwyższono tę stawkę o 8 zł, czyli do 38 zł.

W uzasadnieniu do projektu wskazano, że przy obliczeniu wysokości diety uwzględniono średnioroczny wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem w latach 2013–2021, a także prognozowaną inflację na 2022 r. Z projektu wynika, że przy nowej wysokości diety z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju (38 zł), 20-procentowy ryczałt na pokrycie kosztów dojazdu środkami komunikacji miejscowej wyniesie 7,60 zł (obecnie 6 zł), a ryczałt za nocleg, stanowiący 150 proc. diety – 57 zł (obecnie 45 zł). Zwrot udokumentowanych kosztów noclegu będzie następował w wysokości stwierdzonej rachunkiem, jednak nie większej za jedną dobę hotelową niż dwudziestokrotność stawki diety, czyli do 760 zł (obecnie 600 zł). Pracodawcy spoza sfery budżetowej mogą ustalać we własnym zakresie warunki wypłacania pracownikom należności z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju i poza jego granicami w drodze postanowień układu zbiorowego pracy, regulaminu wynagradzania lub umowy o pracę.

(PAP/Karolina Kropiwiec)

Autor: Magdalena Szymańska,kor.
Źródło: tysol.pl
Data: 16.05.2022

Ostatnia modyfikacja: 17 maja 2022, godz: 08:28:14
Wypowiedz się

Aby móc wypowiedzieć się musisz się zalogować.

AktualnościDziałalność KomisjiArtykułyPorady prawneGaleriaMultimediaUbezpieczeniaPrzydatne adresyDokumentySkład komisjiAnkietyKontakt
copyright © 2024
Organizacja Międzyzakładowa NSZZ Solidarność w Krosno Glass S.A.